Commando Speed March

commandospeedmarch

WINNING PLACES 2016
Position Team Points
1 13 Air Assault 5.6
2 29 Cdo Regt 10.8
3 2PARA 17.2
4 3 SCOTS 38.6
5 24 Cdo Regt 40.6
6 CTCRM 40.8
7 1Bn Cold Stream Guards 50.6
8 4 SCOTS (Sp Recce) 60.8
9 16 Med Regt 67.2
10 4 SCOTS (D Coy) 79.2
11 33 Engr Regt 87.6
12 4 SCOTS (B Coy) 102.2
13 62 Works Grp RE 108.2
14 6 SCOTS 115
15 35 Engr Regt 121
16 RAF Lossiemouth 123.6
17 3 Rifles 131.2
18 150 Provo Coy 133.6
19 21 Engr Regt 141
20 2 SCOTS 147.6
21 2CS Bn REME 150
22 2 Cav Sqn (AR) 155
23 1Bn Gren Guards 159.4
24 110 Provo Coy 162.5
25 Royal Monmouthshire RE 204.6
26 6 Armd CS Bn REME 211
27 40 Cdo RM 0
28 27 Infantry Coy IRDF 0
Individual Winner,
“Spean Bridge”
Capt Axon 47:37
13 Air Assault
 
Individual 2nd
“Fort William”
 Sgt Oke 47:56
29 Cdo Regt
 
Individual 3rd
 “Roy Bridge”
LCpl Finbow 48:44
  13 Air Assault
1st Female
Highland Shield
 Pte McIntyre 1:06:47
16 Med Regt
Over 40 Winner,
 “Achnarcarry Shield”
 Lt Col Stuart 49:08
13 Air Assault
 
1ST Team
“Brigadier Joe Starling Shield”
 13 Air Assault
2ND Team
“Lt Col Conrad Thorpe RM Shield”
29 Cdo Regt
 
3RD Team
“Monument Shield”
2 Para
 
 
Marine Jonathan Wigley Shield (U21 Winner) Pte Grant 49:40 2 Para
 
 
Commendation Mike Doyle Individual
 
 
International
Lt. Gen. Gerry McMahon Shield
2 CAV Sqn.

 

 

 

 

 

 

2015

Prize Winner Time Unit
Individual Winner, “Spean Bridge”
Sgt. Oake 0:48.00 29 Cdo Regt RA
Individual 2nd Place, “Fort William” 
Lt. Col. Stuart  0:48.20 13 AASP
Individual 3rd Place, “Roy Bridge” 
Lt. Austin 0:48.47 2 Para
Over 40 Winner, “Roy Bridge Shield” 
Capt. Gurney 0:53  Para Coy. ITC
1ST Team, “Brigadier Joe Starling Shield”    
2 Para
2ND Team “Lt Col Conrad Thorpe RM Shield”   
29 Cdo
3rd Team “Monument”    
Para Coy. ITC
Special Commendation 
131` Cdo 
The Wigley Shield (Youngest Soldier) 
Pte  Potts 55.15  2 Para
The Ladies Shield 
Cpl. Allan 66.30  13 AASP
The John & Benny Shield 
Sgt Isherwood 62.12  TVP

 

TEAM POSITIONS

 

POSNAMEPOINTS
12 PARA72
229 CDO92
3PARA COY93
413 AASP 123
53 PARA138
624 CDO146
7ATCP257
842 CDO RM HQ261
9821 Sqn. 33 Engineers322
1043 CDO RM373
11CDO LOG REGT406
1210 TP ZCOY 45 CDO RM418
1316 MED REGT434
1411 TP ZCOY 45 CDO RM477
156 SCOTS481
1632 ENG REGT533
1742 CDO RM LIMA535
18131 IND CDO576
193 SCOTS600
19IBS600
204 SCOTS HDLRS608
212 TRG REGT AAC705
221 SCOTS B COY728
23226 BTY RA815
2421 ENG REG946

 

 


.

2014

PRIZE WINNERS

 

 

Prize

Winner

Pos

Time

Unit

Individual Winner, "Spean Bridge"

Mr Beadle

1

47:17

23 Pioneer Regt RLC

Individual 2nd Place, "Fort William"

Sgt Kerman

2

48:22

29 Cdo Regt RA

Individual 3rd Place, "Roy Bridge"

Sgt Oke

3

48:48

29 Cdo Regt RA

First Female

SSgt Mason

64

56:05

23 Pioneer Regt RLC

Over 40 Winner,

 "Roy Bridge Shield"

Capt Andrews

5

49:27

23 Pioneer Regt RLC

1ST Team,

"Brigadier Joe Starling Shield"

23 Pioneer Regt

RLC

Avg 11.2

N/A

23 Pioneer Regt RLC

2ND Team

Lt Col Conrad Thorpe RM Shield”

24 Cdo Regt RE

Avg 18.6

N/A

24 Cdo Regt RE

3rd Team

 “Monument” Shield

29 Cdo Regt RA

Avg 19.4

N/A

29 Cdo Regt RA

 

Position

Team

Avg Pos

1

23 Pioneer Regt RLC

11.2

2

24 Cdo Regt RE

18.6

3

29 Cdo Regt RA

19.4

4

CTCRM

31

5

2 Para

33.6

5

8 Field Coy

33.6

6

16 Med Regt

45.6

7

45 Cdo Regt

49.4

8

1 SCOTS A

50.8

9

7 Para RHA

57

10

821 EOD Sqn

85

11

14 Sigs Regt

91.4

12

Infantry Battle School

98.6

13

14 PARA Med Regt

103

14

7 SCOTS

118

15

Cdo Logs Regt

122

16

3 SCOTS

123

17

1 SCOTS B

143.8

18

RMSOM 2

145

19

6 Scots

147.3

20

NW Offr Trg Regt

149

21

39 Regt RA

151

22

1 CS BN REME

156

23

A Coy QOY

157.6

24

28 Engr Regt

164

25

131 Ind Cdo Sqn RE

184

26

1 AGRM

190

27

RMSOM 1

DQ Missing Disk

2013

PRIZE WINNERS

 

 

Prize

Winner

Pos

Unit

Individual Winner, "Spean Bridge"

LCpl Beadle

1

23 Pioneer Regt RLC

Individual 2nd Place, "Fort William"

Sgt Holland

2

29 Cdo Regt RA

Individual 3rd Place, "Roy Bridge"

Cpl Filmer

3

13 AASP Regt RLC

First Female

SSgt Mason

69

23 Pioneer Regt RLC

Over 40 Winner, "Roy Bridge Shield"

Capt Williams

17

7 Para RHA

1ST Team, "Brigadier Joe Starling Shield"

7 Para RHA

Avg 14.4

7 Para RHA

2ND Team “Lt Col Conrad Thorpe RM Shield”

23 Pioneer Regt RLC

Avg 15

23 Pioneer Regt RLC

3rd Team Monument

29 Cdo Regt RA

Avg 18.6

29 Cdo Regt RA

to

 

TEAM POSITIONS

 

 

Position

Team

Avg Pos

1

7 Para RHA

14.4

2

23 Pioneer Regt RLC

15

3

29 Cdo Regt RA

18.6

4

8 Fd Coy Para

29.4

5

2 Para

31.4

6

13 AASP Regt RLC

37.8

7

Infantry Battle School

57.8

8

3 Para

58.8

9

 

24 Cdo Regt RE

61

45 Cdo RM

61

10

CTCRM

78.6

11

6 CS Bn REME

81

12

43 Cdo RM

86.4

13

4 Para

90.2

14

16 Med Regt

97

15

2 Scots

98

16

30 Cdo RM

109.8

17

21 Signal Regt

129.6

18

591 In Fd Sqn

165.8

19

6 Scots

171

20

501 Sqn

175.4

21

131 Indep Cdo Sqn RE

206

add text, images, and other content

 

Winning Places 2012

C

PRIZE WINNERS

 

 

 

Prize

Winner

Time

Unit

Individual Winner, “Spean Bridge”

LCpl Beadle

0:45'31"41

23 Pioneer Regt RLC

Individual 2nd Place, “Fort William”

Cpl Oak

0:47'47"18

29 Cdo Regt RA

Individual 3rd Place, “Roy Bridge”

Cpl Towney-Taylor

0:49'22"83

2 Para

Over 40 Winner, “Roy Bridge Shield”

Sgt Batten

0:57'28"54

501 Sqn RAF

1ST Team, “Brigadier Joe Starling Shield”

 

9.2

23 Pioneer Regt RLC

2ND Team “Lt Col Conrad Thorpe RM Shield”

 

15

8 Fd Coy

3rd Team Monument

 

16.6

7 Para RHA

Special Commendation

Stuart Patterson

N/A

Individual

 

li

 

TEAM POSITIONS

 

 

 

Position

Team

Points

1

23 Pioneer Regt

9.2

2

8 Fd Coy

15

3

7 Para RHA

16.6

4

45 Cdoo RM

32

5

29 Cd Regt RA (SSgt Ferguson)

40

6

29 Cdo Regt RA (Capt Spiman)

52.6

7

13 AASR

54.2

8

2 Para

57.4

9

FPGRM

61.4

10

40 Cdo RM

62

11

AFC Harrogate

64.6

12

4 Para

73.4

13

Bristol UOTC

82.2

14

23 Engineer Regt AA REME Wksp

104.2

15

42 Cdo RM

116.8

16

4/73 Bty

137.8

17

1 CS Bn REME

149.6

18

4 CS Bn REME

161.4

19

501 Sqn RAF

169

20

4 AAC

175.6

21

MSUOTC

183.6

22

131 Indep Cdo Sqn RE

201

 

 

Winning Places 2011

 

Position

Team

Points

1

23 Pioneer Regt RLC

12.4

2

AFC Harrogate

19.2

3

7 Para RHA

22.4

4

1 RGR, Team A

24.8

5

MSUOTC

34.2

6

FPGRM

42

7

23 Sqn SAS

44.4

8

4 Para

45.6

9

24 Cdo Engr Regt

48

10

4/73 Battery RA

54.2

11

120 Sqn, RAF Kinloss

59.4

12

1 CS Bn REME

63

13

RMR Scotland

86

14

131 Cdo

94.8

15

1 RGR, Team B

96

16

62nd Cav Sqn

124.8

17

65th Infantry Bn

136

 PRIZE WINNERS

 

Prize

Winner

Time

Unit

Individual Winner, “Speanbridge  Shield”

Cpl Rogers

47’33”47

FPGRM

Individual Runner Up, “Fort William Shield”

LCpl Beadie

47’47”08

23 Pioneer Regt RLC

Individual 3rd Place, “Roy Bridge Shield”

Bdr Ward

49’42”41

7 Para RHA

Over 40 Winner, “Roy Bridge Shield”

Cpl Rogers

47’33”47

FPGRM

1st Team, “Brigadier Joe Starling Shield”

 

12.4 (Avg)

23 Pioneer Regt RLC

2nd Team “Lt Col Conrad Thorpe RM Shield”

 

19.2 (Avg)

AFC Harrogate

3rd Team “Monument Shield”

 

22.4 (Avg)

7 Para RHA

1ST Foreign Team “ Gerry McMahon Shield”

 

N/A

62 Cav Sqn

 

Winning Places 2010

Annex A to

16-6G3/Cdo/10

Dated 8 Mar 10

 

 

PRIZE WINNERS

 

 

Prize

Winner

Time

Unit

Individual Winner, Speanbridge  Shield

Cpl Rogers

46’41

FPGRM

Individual Runner Up, “Fort William Shield”

Lt Mongomery

49’04

CTCRM

Over 40 Winner, “Roy Bridge Shield”

Cpl Rogers

46’41

FPGRM

1ST Team, “Brigadier Joe

Starling Shield”

 

13 (Avg)

2 Para

2ND Team

Lt Col Conrad Thorpe RM Shield”

 

24.6 (Avg)

7 Para RHA

Special Commendation Shield

 

N/A

2 CS Bn REME

1ST Foreign Team

Lt. Gen.Gerry McMahon Shield”

Klaus/Klaus

N/A

62 Cavalry Denmark.

 

Team Placings

Annex C to

16-6G3/Cdo/10          

Dated 8 Mar 10

 

TEAM POSITIONS

 

 

 

 

 

 

 

 

Position

Team

Points

1

2 Para

13

2

7 Para RHA

24.6

3

42 Cdo RM

27.6

4

CS Bn REME

29

5

CTCRM

30.4

6

Scots Coy 1ITB

39.2

7

FPGRM

45

8

Bristol UOTC

53.2

9

RMR Scotland

55.6

10

45 Cdo,3 Tp

56.4

11

4 Para

60.4

12

45 Cdo,1 Tp

67.8

13

120 Sqn RAF, Kinloss

77.2

14

Cdo Log Regt

78

15

45 Cdo,2 Tp

87.8

16

5 Regt RA

98.2

17

MSUOTC

104

18

45 Cdo,Sp Tp

110.2

19

JHSS

112.8

20

501 Sqn RAF

127.8

21

13 Air Assault

139.4

22

657 Sqn AAC

142

23

QOY, C Sqn

152.8

24

Lothian Border Police

171.2

25

Royal Marines, Highland Branch

190.8

 

2009

Annex A to

16-6G3/Cdo/09

Dated 12 Mar 09

 

PRIZE WINNERS

 

 

Prize

Winner

Time

Unit

Individual Winner, “Adrian Freer Shield

SSgt Sheppard

48’47

Cdo Log Regiment

Individual Runner Up, “Hamish McGregor Shield”

Lt Montgomery

49’58

CTCRM

Over 40 Winner, “Dave Burnett Shield”

Mr Ian Anderson

53:35

AMBP

1ST AMBP Member “Ian Winthrop Shield”

Mr Ian Anderson

53:35

AMBP

1st Female, “Sir Donald Cameron of Locheil Shield”

OCdt Bradford

109’05

Bristol UOTC

1ST Team, “Joe Starling Shield”

 

24.6

7 Para RHA

2ND Team “Tony Stormer Shield”

 

28.6

2 Para

Cadet Team “ Lt Col Conrad Thorpe RM Shield”

 

N/A

Catterick ACF

1ST Foreign Team “ Gerry McMahon Shield”

 

N/A

62 Cavalry

Special Commendation.  Association of Britain

Klause & Clause

N/A

Danish Army

1ST Youngest Regular, “Tait Trophy”

Mne Hewetson

110’32

FRGRM

Quickest UOTC Competitor

OCdt Stees-popham

53’34

Bristol UOTC

1ST Oldest Serving Member, “ Paterson Trophy”

Lt Col Corbidge

55’36

Navy Cmd HQ

 

Annex C to

16-6G3/Cdo/09

Dated 12 Mar 09

 

TEAM POSITIONS

 

 

Position

Team

Points

1

7 Para RHA (A Team)

24.6

2

2 Para

28.6

3

Bristol UOTC

36.2

4

Cdo Log Regt

38.8

5

MSUOTC

42

6

7 Para RHA (B Team)

44.6

7

Scots Coy 11TB (A Team)

50

8

RM Poole

51

9

29 Cdo Regt RA

52.8

10

13 Air Assault, Sp Regt RLC

60.2

11

4 Para

66.8

12

RMR Scotland

73.2

13

2 R Anglian

80.2

14

120 Sqn RAF

98.2

15

2 CS Bn REME

111.4

16

FPGRM (B Team)

120.8

17

225 Med Regt

125.8

18

Scots Coy 11TB (B Team)

131.2

19

Navy Command HQ

140.6

20

2 Regt AAC

142

21

FPGRM (A Team)

145.8

22

Birmingham UOTC

156.2

23

36 Engr Regt

164.8

24

CTCRM

176.6

25

68 SSG Sqn

196.6

26

Thames Valley Police

201.2

27

62 Cavalry Sqn

223

28

501 Sqn RAF

243.2

 

 

2008

 

1.    Manchester UOTC

2.    Commando Loggies

3.    7RHA

4.    45 Cdo

5.    Bristol UOTC

6.    Manchester UOTC

7.    RM Poole

8.    FSPG

9.    4 Para

10.                       HQ N.I.

11.                       HQ Fleet Logistics

12.                       Manchester UOTC

13.                       131 Ind Cdo

14.                       Edinburgh UOTC

15.                       Manchester UOTC

16.                       Black Watch

17.                       62 Cav Sqn (Eire)

18.                       68 Sigs